Hospody zejí prázdnotou: Co je Dry January?

Možná jste si všimli, že půlka republiky nepije. Nejeden kamarád vás večer odmítl s tím, že právě nastolil Dry January aka suchý leden. Zároveň se rozmohla poptávka po matcha limonádě, birelu a zázvorovém čaji.  Co to je to ten suchý leden? Znamená to, že měsíc můžu pít jen suchý bílý, Dry Prosecco nebo Martini Dry? Bohužel. Pojďme si nicméně říct, zda byste taky neměli tzv. “Try Dry.”

Není to vcelku nic nového. Možná znáte obměnu v alternativních měsících jako “Suchej únor” nebo “sober October.” V jednoduchosti to znamená, že si dáváte v lednu picí pauzu. Důvodů může být víc.

Někdo je tzv. ledňáček — tedy má s novým rokem několik zbrusu nových předsevzetí, které mu ovšem vydrží většinou tak do půlky ledna. Jiný jednoduše příliš popíjel o Vánocích a rozhodl se tak dát opožděný Vánoční dárek svým ledvinám.

Česko jako bublina dekadence

Někteří se trendu budou vysmívat a pochvalovat si, že je v hospodách alespoň více místa. Nicméně pokud to vezmeme s trochou vážnosti, můžeme v iniciativách jako “Suchý leden” spatřovat jakousi obrodu zhýralého národa. 

Realita je bohužel taková, že Česko je skutečně rájem alkoholiků. Sousedi Slováci mají v pití piva desátou příčku, těsně před Namíbií, která stojí určitě za zmínku, protože byste to do nich zřejmě neřekli. Holt bývalá německá kolonie.

Nicméně zpátky do Česka. Máme jasné prvenství v konzumaci piva, ročně nějakých 141 litrů na člověka, tedy 282 půllitrů. To je takovej šnýtek každý den. Přitom podle světové zdravotnické organizace už z vás jedna plzeň denně dělá legitimního alkoholika.

Tzn. když započteme nezletilé, (kteří snad tolik nepijí) a výjimečné abstinenty, pravděpodobnost, že z nás budou alkáči je celkem vysoká. Ostatně, kdo nezvládne za celý týden 7 piveček? Běžný Čech by se možná udivil nad 7 pivečky denně, ale týdně? Vždyť to je jen pár hodin v hospodě!

Navíc alkoholem to v Česku nekončí. Bohužel na světě máme jedno hořkosladké prvenství. Co to znamená? Bloomberg nás z 57 zemí vyhlásil tou nejvíce dekadentní. Mezi další kategorie kromě alkoholu patří marijánka, cigára, hazard a taky amfetaminy (rozuměj Perník, ne ten z Pardubic). Jsme tedy legen-wait for it-dární.

Má to smysl?

Nad touhle statistikou bysme se přecejen mohli pozastavit. Co si to projednou otestovat, jaké by to bylo žít bez té krve naložené v alkoholu. A co vám to všechno může přinést? 

Jednoduše úplně všechno. Ušetříte, zhubnete, líp se vyspíte, cvičení v posilovně nepřijde v niveč a dokonce se vám zvedne jakási mlha (tzv. brain fog), která usedla ve vaší hlavě. Nehledě na to, že alkohol má bifázický efekt a tedy po prvotním rauši přichází slušná depka, kterou byste určitě v šedém počasí určitě rádi oželeli. 

No prostě, to, že alkohol škodí jednoduše sami víte.

Využijte příležitosti zažít si, jaké to je nebýt konstantě pod vlivem. A pokud jste prošvihli leden, můžete vyzkoušet tradičnější “Suchý únor,” který má tento rok sice 29 dní, ale i tak je nekratším měsícem v roce.  Pokud vám alkohol chybí spíše ze sociálního hlediska, můžete vyzkoušet nově rozmáhájící se odvětví nealko vína, šapmusů nebo i něčeho nealko ostřejšího.

No a těm, co “Suchý leden” stejně jako autor tohoto textu drží, přeju mnoho sil. Snad vás z tohohle článku nechytne depka a potřeba to jít někam zapít.

Sledujte Karla na Instagramu!

Karel Procházka

Kouč, milovník osobního rozvoje a reality shows.

Osobnostně je něco jako kombinace Obi-wana Kenobiho & Hana Sola.

Sledovat ho můžete na Instagramu @karlitoprochazka.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *