Chcete být spoko, s tím, co máte? Představte si sami sebe jako bezdomovce

Snad každý z nás si jednou za čas zamrmlá, že potřebuje tohle a támhleto, že u sousedů je tráva zelenější, a vymýšlíme a spekulujeme, jak to udělat, abychom se měli prostě lépe. Pokud to ale děláte častěji, než je zdrávo (čti: každý den), možná by bylo fajn toho nechat. A my víme, jak to zvládnete. 

Máte pocit, že toho máte v životě málo? Že nutně potřebujete další Samby do sbírky nebo překrásnou Loewe puzzle bag? Možná byste měli vědět, že potřebování je jednou z hlavních příčin neurózy (duševní porucha, při které pacient trpí stavy úzkosti, emoční tísně a podobně). 

„Emocionální zranitelnost je ve skutečnosti vždy důsledkem nadměrných potřeb,” konstatuje psycholog Rafael Santandreu v knize Jak si zbytečně nekomplikovat život. A jednou z nejúčinnějších metod, jak úzkostem předejít, je snížení této potřeby. Jde o myšlenkové cvičení, které spočívá v tom, že pochopíte a přesvědčíte sami sebe, že toužit je sice zcela oprávněné, ale pokud se z touhy stane potřeba, stane se také problémem

Rozdíl mezi touhou a potřebou

Ale nebojte se, nemusí se z vás teď stát mistr minimalismu, který vlastní jen pár desítek věcí, už nikdy si nic nekoupí a je díky tomu neskonale šťastný (nebo se tak aspoň prezentuje). Marii Kondo taky odvolejte, nic vyhazovat dneska nebudeme. 

Jde zkrátka o to, abyste si uvědomili, jaký je rozdíl mezi touhou a potřebou, a dokázali s tímto pocitem pracovat. A zároveň pochopili, že pokud nevlastníte určité věci či výhody, neumřete kvůli tomu. 

„V ordinaci své pacienty vyzývám, aby si představili sami sebe v situacích vyvolávající možnou neurózu, avšak cítili se v pohodě,“ vysvětluje dále psycholog Santandreu. A jako příklad uvádí situace, kdy vás někdo ponižuje, šéf vás právě vyhodil z práce nebo vás opustila životní láska. 

„Nácvik schopnosti cítit se i v negativních situacích emocionálně příjemně můžeme realizovat pouze tehdy, pokud zaměníme své iracionální přesvědčení, pokud se oprostíme od potřeby, že se k nám všichni musí chovat slušně, že musíme mít zaměstnání či partnera / partnerku,“ dodává. 

Šťastný bezdomovec?

Nejúčinnější cvičení je podle něj vizualizace situace, kdy se ocitnete na ulici – stane se z vás zkrátka bezdomovec. Nemáte práci, ani domov, pravděpodobně vám nezůstalo ani moc přátel a rodina vás dost možná zavrhla. Jak se cítíte? Co uděláte? A mohli byste být šťastní?

Tak schválně, jak byste na tyto otázky odpověděli? Seděli byste na lavičce před hlavákem, opíjeli se do bezvědomí krabicovým vínem a občas něco ukradli nebo vyžebrali, protože co jiného byste asi tak mohli dělat, že jo… Nebo byste se snažili i z toho mála, co můžete dělat, vykřesat maximum?

Jde o to, abychom si představili sami sebe šťastné, ačkoliv jsme bezdomovci. „A to díky naší vrozené schopnosti dělat zajímavé a hodnotné věci. Toto cvičení nás oprostí od potřebování a přemění nás v duševně zdravější jedince,“ myslí si psycholog.

Tak jo, napište si teď aspoň 5 věcí, které byste mohli jako bezdomovec dělat, aniž byste:

  • ke štěstí potřebovali hodně věcí,
  • si chtěli udržet image super úspěšného člověka,
  • toužili po uznání ostatních.

Jako bezdomovec totiž můžete třeba:

  • pomáhat ostatním bezdomovcům nebo neziskovkám (a cítit se užitečný),
  • získat nové přátele (kdekoliv),
  • věnovat se umění nebo něco tvořit (třeba psát o svém novém životě),
  • starat se o své tělo (pravidelně se mýt a hýbat a nesmrdět),
  • učit se nové věci (chodit do knihovny a tam se vzdělávat),
  • objevovat (třeba město, ve kterém žijete). 

„Pokud se tyto racionální vizualizace provedou správně (tedy intenzivně a věříme-li v ně), člověk okamžitě pocítí úlevu a emoční pohodu. Vidět se šťastným, přestože mám málo, znamená zbavit se potřebování, cítit se lehčí a duševně silnější,” vysvětluje Rafael Santandreu. 

Zkuste tohle cvičení dělat každý den a svou představu vás jako bezdomovce vypilujte k naprosto přesným obrysům. A nezapomeňte se na to zeptat i vašeho okolí. Podobné cvičení totiž můžete ve finále aplikovat na jakýkoliv „problém“ ve vašem životě – ztráta zaměstnání, forever single, neúspěch v podnikání, žádné děti a podobně. 

Asi to nebude nic jednoduchého, obzvlášť, když se to týká nehmotných a emocionálních situací. Jenže pravda je taková, že duševně zdravý jedinec by neměl potřebovat ani hmotné, ani nehmotné statky. Ke spokojenosti totiž často potřebujeme fakt málo. 

PS: Tímhle článkem rozhodně nechceme zlehčovat ničí problémy, nebo dokonce někomu přát, aby se stal bezdomovcem. Uvědomujeme si, že život na ulici rozhodně není jednoduchý a mnohdy je knihovna a péče o sebe to poslední, na co by lidé na ulici chtěli myslet.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *