I na tuto otázku se ve svém novém projektu snaží odpovědět zpěvačka Terra. Terraform je první projekt, který Terra napsala, zprodukovala i zafinancovala sama a zabývá se tématy jako je body dysmorfie nebo deprese.
Po překonání tvůrčí paralýzy způsobené izolací a bojem se závislostí a depresí se Terra upřímně a – jak má ve zvyku – provokativně vrací na scénu s audiovizuálním projektem Terraform. „Je to první projekt, který jsem nejen napsala a nazpívala, ale taky zprodukovala, zrežírovala a celý sama zafinancovala. Reprezentuje stovky hodin moodboardů, psaní scénáře, produkce hudby a nahrávání, měsíce šetření a budgetování, týdny příprav, stresu, schůzek, přestavby mého pokoje v Berlíně a čtyři dny celodenního natáčení následované měsíci postprodukce,“ vzpomíná na vznik projektu Terra.
Krátký film a EP ilustrují její roční propad do sebedestrukce. Ten je vykreslen během jediné noci, kdy Terra kompletně ztrácí kontakt s realitou a všechno se zhroutí: „Terraform reprezentuje roky mého vlastního života. Roky boje a srovnávání se se svým tělem a myslí,“ říká zpěvačka. Projekt se blízce dotýká témat jako jsou poruchy příjmu potravy, body dysmorfie, závislosti, sociální sítě a sebesexualizace.
„Roky přejídání se, roky hladovění, roky kroucení se před kamerou abych vypadala co nejhubenější, co nejkrásnější, co nejpřirozenější. Roky oblbování se hulením a alkoholem. Roky zneužívání sama sebe pro validaci těch, kteří se vyžívali v tom mi ubližovat, roky honu za pozorností, roky krmení nenasitného ega. Roky vyrovnávání se se znásilněním,“ reflektuje Terra.
Víte, čím si mladé ženy prochází o samotě? A jak blízko mají zdánlivě dokonalé IT girls k sebenenávisti?
Projekt byl režírován a natočen ve spolupráci s běloruskou feministickou režisérkou Soniou Kharitoniouk v Berlíně na začátku roku 2024 a je doprovázen audiovizuální výstavou v Praze v galerii Místečko na Žižkově, kterou můžete navštívit do konce listopadu.