Nekonečný boj s názvem menstruace. Jak přimět okolí k větší dávce respektu a pochopení?

Každé z nás se asi někdy v životě stalo, že přišla poznámka komentující naše chování či vzhled v souvislosti s menstruací. Boj s menstruačním cyklem a jeho nepochopením svádíme každý měsíc, stále dokola. Jak přimět mužské, ale i ženské okolí, aby nám poskytlo špetku pochopení? 

Vysvětlete, jak menstruace funguje

Pokud nevíme, jak něco funguje, natož co všechno to obnáší, těžko se budeme chovat tak, aby to dané situaci prospívalo. Jelikož ženy s menstruací žijí většinu svého života, vědí o ní z vlastní zkušenosti prakticky úplně všechno. Ale ruku na srdce, co byste o ní věděly, kdybyste ji nikdy neměly? 

Většina mužů o menstruaci ví jen to, co se dozví ve škole, případně jsou natolik velcí šťastlivci, že mají sestru či maminku, které z tohoto tématu nedělají tabu a sdílí, jak se věci mají. Jinak si však umím představit, že není příliš mnoho příležitostí, kde by se o menstruaci a menstruačním cyklu chlapci dozvěděli víc. 

Proto se svým partnerem, ale i třeba bratrem, kamarádem nebo dokonce tatínkem, proberte, jak to celé funguje. Že celý proces má nějaké fáze, jaké fáze to jsou, že v jedné fázi jsme unavené a bolavé, ale v další máme pocit, že dobyjeme svět. Povězte jim, jaké všechny fyzické i duševní symptomy mohou menstruaci doprovázet a že je bohužel z velké většiny neovlivníte.

Spousta mužů, ale i žen s méně silnou a méně „náročnou“ menstruací, nevědí, co vše může menstruaci doprovázet – že se může jednat nejen o výkyvy nálad, bolesti v podbřišku či změnu chuti k jídlu (ať už vyšší nebo nižší), ale že hovoříme i o úzkostech, omdlévání nebo také poruchách koncentrace. Všechno jim to povězte!

Popište, jak probíhá vaše menstruace

Kdyby vedle sebe stálo deset žen, uslyšíme deset různých variant, jak může menstruace probíhat. K tomu všemu se o menstruaci na veřejnosti příliš nehovoří a umím si tedy představit, že mnoho mužů netuší, jak zrovna ta vaše může probíhat. Takže znovu – všechno řekněte!

Povězte jim, jak dlouho vaše perioda trvá, jestli je bolestivá nebo ne, jak moc většinou krvácíte, co za další symptomy většinou pociťujete a cokoli dalšího, co vás napadne a partnerovi to napomůže pochopit proč se chováte tak, jak se chováte. Když pak menstruace přijde, partner bude mít aspoň představu o tom, co prožíváte a co pro vás může udělat.

Dejte najevo, co v tu chvíli potřebujete

Jak už jsme zmínily výše, menstruace je velmi individuální záležitost. Každou ženu provází jiné symptomy po jiný počet dnů, jedna žena o menstruaci pomalu ani neví, druhá se svíjí v bolestech. Je pak tedy jasné, že každá z nás také potřebuje jiný přístup. Znovu se však vracíme k prvnímu bodu – pokud to s partnerem, nebo kýmkoli jiným, neproberte, nemusí vůbec tušit, co byste od něj potřebovaly.

Povězte mu tedy, jak se zrovna cítíte, co by vám udělalo radost, jestli potřebujete pomazlit u filmu, nebo být sama zalezlá v posteli. Jestli chcete namasírovat záda, přinést nahřátý ručník, ponechat diskuzi na další den anebo klidně dělat, že je jakýkoli jiný týden v měsíci. Řekněte si.

Věřím, že pokud partnerovi přiblížíte, co právě prožíváte a co by teď mohlo pomoct, bude mít větší pochopení a podpoří vás. Zároveň s vámi může sdílet i on co od vás potřebuje – ačkoli spoustu menstruačních symptomů neovlivníme, stále jsme zodpovědné za naše chování a to nejmenší, co můžeme udělat je to, že si nastavíme hranice, v kterých budou obě strany spokojené.

Vypozorujte vaše chování během cyklu

Aby váš partner pochopil, jak se při menstruaci cítíte a dokázal vám dát to, co potřebujete, může velmi pomoct znalost vašeho menstruačního, popřípadě ovulačního cyklu. Každá fáze cyklu je něčím specifická a vyžaduje od vašeho těla něco jiného. Je velmi důležité tyto potřeby vyslyšet a pokud možno je tělu dopřát.

Uvidíte, jak rychle se s cyklem lépe sžijete – zjistíte, že na sebe nemusíte být naštvané, že byste nejraději celý den prospaly, že už dává smysl, proč jste byly poslední týden tak podrážděné nebo že už chápete, proč jste si chtěly všechno udělat samy, jakožto nezávislé ženy! A v momentě, kdy tohle všechno zjistíte, bude mnohem jednodušší uvědomit si, co byste od partnera potřebovaly. 

Komunikujte

Komunikace je klíč ke všemu. Bohužel, anebo bohudík, ještě neumíme číst myšlenky, a ne všichni jsme natolik empatičtí, že bychom dokázali z pouhého pohledu vyčíst, co by od nás ten druhý potřeboval. Proto spolu mluvme, sdílejme naše pocity a potřeby a buďme ohleduplní k tomu, co potřebuje ten vedle. Třeba tím vytvoříme společnost, kde ženy nebudou muset menstruovat „potichu“ a z tohoto naprosto přirozeného fyziologického procesu vznikne téma jako každé jiné. 

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *