Víte, kolik je v Praze bytů? O kolik stoupla cena nemovitostí v posledních letech, jak jsme na tom v porovnání s Berlínem, Vídní nebo Mnichovem? Nebo to, že průměrný pražský byt má zhruba 70 m2 a na jeho koupi si zájemce musí připravit 13 ročních platů? Pokud ne, zamiřte na výstavu Praha zítra? Domy a byty do Centra architektury a městského plánování v Praze.
Nosným tématem výstavy je fenomén bydlení v hlavním městě: „Už delší dobu se v Praze mluví o krizi bydlení,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy. „Proto jsme se rozhodli v nové výstavě v CAMPu zaměřit právě na výstavbu nových bytů a domů a ukázat, kde se staví, jak se vyvíjí ceny nemovitostí a co může město udělat pro to, aby v Praze bylo dostatek bydlení pro současné i budoucí obyvatele.“
Vzhledem k faktu, že Praha se má do roku 2070 rozrůst o zhruba 400 tisíc obyvatel, jedná se aktuální téma: „Podle Strategie rozvoje bydlení, kterou jsme loni schválili by mělo každý rok vzniknout 9 tisíc nových bytů, což znamená přibližně jeden dokončený byt za hodinu,“ říká primátor Zdeněk Hřib.
Datovou část výstavy doplňuje audiovizuální esej o současné podobě bydlení – Domy, byty, lidi, jež připravili Eugen Liška s Martinem Vronským z materiálu fotografa Vojtěcha Veškrny, který na svých fotografiích zachytil domovy obyvatel Prahy – od půdních vestaveb s výhledem na centrum, byty v panelácích až po bezdomovecké nocležiště. Expozici dominuje sofa z dílny Benedikta Markela o velikosti nejmenšího pražského bytu, která se po skončení výstavy stane součástí dětského programu.
V rámci doporvodného programu můžete například zhlédnout film Vlastníci nebo Kulový blesk či se zúčastnit jedné z diskuzí či komentovaných prohlídek.
Výstava v CAMPu potrvá do 30. dubna a její součástí se můžete stát i vy – stačí sdílet fotografie svého domova pod hastagem #TadyBydlimJa.