V dnešním světě, kde se všichni neustále ženeme za úspěchem, výkonem a dokonalostí, je nějaká míra stresu denní realitou pro většinu z nás. To, že negativně působí na naše psychické i fyzické zdraví, víme. Jak ale stres ovlivňuje naši sexualitu? Jak mění naši schopnost intimitě se věnovat a co s tím dělat?
Stres a tlak
Stres je biologická reakce, která nás připravuje na „boj nebo útěk“. Tato reakce ovlivňuje naše hormony, včetně adrenalinu a kortizolu, což jsou látky, které obecně touhu po sexu snižují. Prostě jsme-li ve stresu, tělo se soustředí na přežití, nikoliv na rozmnožování. (Vzpomeňte si třeba na Survivor a dotazy na to, jestli některý z účastníků má na někoho crush.)
K tomu ale přidejmě i psychologický tlak. I úzkost, obavy z výkonu, problémy v práci nebo doma mohou způsobit, že se sex stane dalším zdrojem napětí místo potěšení. Budu dobrá/ý? Uspokojím partnera/ku? A mám na to vůbec čas?!
Stres, psychika a intimita
Zatímco fyziologický dopad stresu je jasný, psychologická stránka věci je složitější. Stres totiž může způsobit i to, že se lidé cítí emocionálně vzdáleni od svého partnera. Úzkost, vyčerpání a napětí z každodenních problémů tak mezi partnery vtyvoří bariéru, o jejímž původu často nemají ani ponětí a hledají důvody vzájemného vzdálení se jinde. Itimitu a blízkost často vystřídá zmatení, podrážděnost, frustrace nebo uzavřenost.
Viz výše, mnoho partnerů má i pocit, že na sex „nemají čas ani energii“. Kvůli tomu může docházet k obavám z výkonu, což vede k ještě většímu napětí (a horšímu výkonu, což jen umocní přesvědčení, že jsem špatný a to mě dostane do ještě větší stresu. A jedeme od začátku.) Tento začarovaný kruh stresu a nespokojenosti může vztahovou dynamiku poškodit stejně jako vlastní sebevědomí, což je koneckonců stavebním kamenem zdravých vztahů.
Muži, ženy a rozdílné reakce
Je důležité si uvědomit, že stres na každého z nás působí jinak, velké rozdíly jsou i na základě pohlaví. Muži často vnímají stres jako faktor, který snižuje jejich sexuální touhu a mohou zažívat problémy s erekcí a pokles výkonu, což může vést k pocitům méněcennosti.
Ženy mohou zažívat ještě silnější emocionální a fyzické důsledky. U žen může totiž stres vést k poklesu libida, emocionální odtažitosti a k nepohodlí při sexu i dlouhodobě. Je to proto, že oxytocin, který se při intimitě uvolňuje, může být stresem blokován, což narušuje schopnost cítit se emocionálně propojené s partnerem. A nepřidává ani to, že právě tyto rozdíly pak vedou k frustraci na obou stranách, což vytváří začarovaný kruh nespokojenosti – a další stres.
A co s tím?
Klíčem ke zvládání stresu ve vztahu je přiznání si, že v něm sem a že možná všechno není jen chyba mého protějšku. K tomu přidejte komunikaci a uvědomění si, jaký dopad má stres na vás i vašeho partnera. A jak stres minimalizovat a obnovit intimní spojení?
- Otevřená komunikace: Mluvte o tom, co vás trápí. Není nic horšího, než když si partneři nechávají své problémy pro sebe a nechtějí se svěřit. Pokud otevřete dialog o svých pocitech, může to posílit váš vztah a odstranit bariéry.
- Zdravé návyky: Pravidelný pohyb, kvalitní spánek a vyvážená strava mají na snížení hladiny stresu a zlepšení celkového pocitu pohody zásadní vliv.
- Mindfulness a meditace: Naučte se být v přítomném okamžiku – zrovna v intimitě je to fakt důležité.
- Prioritizujte intimitu: Pokud se necítíte na to mít sex, nezapomínejte, že intimita má mnoho podob. A i když jste ve stresu, věnujte si s partnerem čas na doteky a mazlení. Fyzický kontakt snižuje hladinu stresu, a to i tehdy, když se necítíte „v náladě“. To je jak rada, že když jste smutní, máte se na sílu smát a bude vám líp. Zní hloupě, ale funguje!