Ženský orgasmus – téma, které vzbuzuje zvědavost, úžas, a někdy trochu frustraci. A dost možná taky spoustu otázek. A tak není na škodu si shrnout to nejdůležitější, co byste o orgasmu měly vědět.
1. Orgasmy nejsou univerzální záležitost
Každé tělo reaguje jinak a každá žena zažívá svůj orgasmus trochu jinak. Někdy je to jako blesk z čistého nebe a jindy jako pozvolné vlnění. Zajímavostí je, že ženy mají schopnost prožívat vícenásobné orgasmy (ano, série po sobě jdoucích vrcholů), což je něco, o čem muži mohou jen snít!
2. Jak vlastně orgasmus vzniká?
Ženský orgasmus je jako orchestrální dílo – zahrnuje mnoho tělesných i psychických faktorů. Stimulace spouští nervové impulzy, které proudí do mozku a vyvolávají příliv hormonů štěstí jako dopamin a oxytocin. Dalo by se říct, že orgasmus je party pro tělo i mysl!
3. K čemu je orgasmus dobrý?
Orgasmus s sebou přináší spoustu zdravotních benefitů – snižuje stres, pomáhá lépe spát, posiluje imunitu a zmírňuje bolest (menstruační křeče included!). V podstatě je to přírodní analgetikum a elixír dobré nálady v jednom.
4. Mýtus o „tlačítku“
Mnoho lidí si myslí, že orgasmus je jen otázkou jednoho „správného“ místa. Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Klitoris, který má více než 8000 nervových zakončení (ano, dvakrát více než mužská obdoba), hraje klíčovou roli, ale další zóny, jako je například bod G nebo děložní hrdlo, mohou být rovněž velmi citlivé.
5. Mozek je hlavní orchestrátor
Často se říká, že mozek je nejdůležitější pohlavní orgán. Bez uvolnění a pozitivního naladění bývá dosažení orgasmu o dost těžší. Takže příště, když budete chtít zažít skvělý zážitek, zapomeňte na stres a naladit se na vlnu pohody.
6. Orgasmus a sebevědomí
Orgasmus nesouvisí jen s fyzickým potěšením. Mnohé ženy zmiňují, že jim prožitek dodává sebevědomí, protože jim pomáhá lépe chápat své tělo a to, co se jim líbí. Zdravý přístup k vlastnímu sexuálnímu prožitku je krokem k většímu sebevědomí i v běžném životě.
7. Orgasmy ve spánku? Ano, to je možné!
Možná vás to překvapí, ale přibližně 37 % žen někdy zažilo spontánní orgasmus ve spánku. Vědci tomu říkají „noční orgasmus“ a připisují ho tomu, že tělo je v uvolněném stavu a mozek se může volně pohybovat mezi různými fantaziemi.
8. Komunikace je klíčová
Ať už se svým partnerem nebo sama se sebou, důležitou součástí uspokojení je umění komunikace. Není na škodu říct, co máte ráda, protože každý orgasmus začíná s vědomím toho, co vám dělá dobře.