Zombie droga je v Evropě. Nejdůležitější informace, které byste měli znát o fentanylu

Fentanyl, extrémně silný syntetický opioid, se stává stále větším problémem. Alarmující je, jak snadno je k dostání a jak mimořádně nebezpečné má účinky – i proto se jeho užívání stále rozšiřuje. V USA se mluví o opiátové epidemii, teď se droga dostala do Evropy. Tohle jsou nejdůležitější informace, které byste o fentanylu měli vědět.

Fentanyl hraje ve zdravotnictví zcela oprávněně velmi důležitou roli. Jedná se o silný opioid, který se používá k léčbě silných a chronických bolestí, zejména u pacientů, kteří jsou v terminálním stadiu nemoci nebo prochází chirurgickými zákroky. Někdy se podává před operací jako analgetikum a jako součást anestezie.

Také dokáže tlumit nepříjemné pocity pacientů během operace – je totiž běžné, že i pod celkovou anestezií můžeme vnímat změny krevního tlaku a srdečního tepu právě ve chvíli, kdy je prováděn chirurgický zákrok. Fentanyl se nejčastěji podává ve formě analgetických náplastí, injekcí a tablet. Jeho schopnost poskytnout účinnou úlevu od bolesti však také vedla k nelegální výrobě a distribuci.

Opiátová epidemie

Vraťme se ale na začátek historie užívání fentanylu. První případy předávkování – tehdy ještě heroinem s příměsí fentanylu – se objevily v Nové Anglii a Ohiu v roce 2013. O pár let později se fentanyl začal vyrábět ve formě tablet – první předávkování bylo zaznamenáno v roce 2015 v San Franciscu. Od té doby se ale droga šíří šílenou rychlostí a za loňský rok došlo k přibližně 109 tisícům úmrtí souvisejícím s předávkováním opioidových léčiv – což znamená, že umřelo průměrně 300 lidí za den.

A bohužel netrvalo dlouho a ziskuchtivé drogovové kartely z Mexika ucítili příležitost a začali fentanyl do USA dovážet ve velkém, přičemž většina čistého fentanylu pochází z Číny. Momentálně je fentanyl nejčastější důvod smrti Američanů ve věku od 18 do 45 let. Závislost bohužel vzniká velmi rychle, zároveň je velmi obtížné odhadnout množství, které vám výrazně neublíží.

V souvislosti s fentanylem se mluví také o mixu této látky společně s heroinem či kokainem – jinak známým jako tranq. I tato droga způsobuje několikahodinové omámení, navíc se v místě vpichu tvoří hnijící rány, které následně odpadávají – tato droga vás zkrátka sežere zaživa. Situace je momentálně nejhorší ve Filadelfii.

Fentanyl v Evropě

Fentanyl se dostal do Evropy hlavně prostřednictvím černého trhu s drogami. Přestože byl původně vyvinut k legálním lékařským účelům, nelegální produkce a distribuce jsou stále významnějším problémem. Výroba fentanylu je často nerealizovatelná bez vyspělé chemické laboratoře, což znamená, že se výskyt této látky často spojuje s organizovaným zločinem. Fentanyl se v současné době stává jednou z klíčových složek drogové krize v Evropě.

Jedním z největších nebezpečí spojených s fentanylem je jeho extrémní síla a nízká hranice mezi terapeutickým a toxickým dávkováním. Při neopatrném užívání nebo náhodném příjmu fentanylu obsaženého v nelegálních drogách, může dojít k rychlému předávkování, které v mnoha případech končí smrtí.

Právě kombinace vysoké síly, snadné dostupnosti na černém trhu a nevědomosti uživatelů o obsahu drogy zvyšuje riziko, že fentanyl se stane jednou z nejnebezpečnějších látek na trhu.

Proč je fentanyl tak nebezpečný?

1. Extrémní síla

Fentanyl je až 100krát silnější než morfin a 50krát silnější než heroin. I malé množství může způsobit předávkování.

2. Náhodné příměsi

Fentanyl se často náhodně dostává do jiných drog, zejména do heroinu a kokainu, což zvyšuje riziko předávkování pro ty, kteří si nejsou vědomi obsahu své drogy.

3. Riziko předávkování

Předávkování fentanylem může nastat velmi rychle a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky zahrnují zmatenost, mdloby, těžké dýchání nebo ztrátu vědomí.

4. Nedůvěryhodné zdroje

Fentanyl je často nelegálně vyráběn nebo distribuován z nedůvěryhodných zdrojů, což zvyšuje riziko kontaminace a nebezpečí.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *