Chystáte se na suchej únor? Víme, proč je to dobrý nápad i jak to zvládnete

Vynechání alkoholu po dobu jednoho měsíce je velmi populární od roku 2013, kdy začala Liga otevřených mužů pořádat kampaň Suchej únor. Měsíc je poměrně krátká doba a mohlo by se zdát, že abstinovat jen měsíc nemá příliš velký význam. Rádi vás vyvedeme z omylu.

K čemu je dobrá měsíční abstinence?

Jakkoli dlouhá abstinence je vždy výhodnější než konzumace alkoholických nápojů. Alkohol sice přináší krátkodobě psychické uvolnění, ale z dlouhodobého hlediska nám psychiku pozvolna narušuje a vytváří závislost.

„Tím, že vynecháme na měsíc alkoholické nápoje, můžeme zjistit, jak jsme na tom se závislostí a kolik potíží přirozeně zmizí s abstinencí – například lépe spíme, máme více energie a příjemnější náladu, dokážeme se více soustředit, zlepší se nám pleť,“ vysvětluje Zuzana Červenková Douchová, psycholožka a nutriční poradkyně. Často také dochází k přirozené redukci váhy, protože alkohol je energeticky hodně bohatý a může přispívat ke vzniku nadváhy nebo obezity.

Co s námi dělá alkohol?

„Požitím alkoholických nápojů se do těla dostane etanol. Ten v malých dávkách krátkodobě způsobuje euforii, může na chvíli přinést pocit štěstí, nezávislost, větší odvahu, může působit jako antidepresivum,“ upozorňuje MUDr. Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN v Praze. Ve větších dávkách však může přivodit depresi, ztrátu koordinace pohybů těla, sníženou vnímavost a reaktivitu, útlum rozumových schopností, případně agresivitu.

Etanol zpočátku zvyšuje chuť k jídlu, snižuje rychlost reakcí, zhoršuje motoriku. „Na mozek působí různými mechanizmy – povzbudí a zároveň zklidní a otupí úzkost, snižuje vnímání bolesti, může tlumit aktivaci enzymů a hormonů, zhoršit schopnost neuronu zapínat a vypínat geny. Ovlivněním funkce mozku alkoholické nápoje zhoršují krátkodobou paměť (výpadek paměti, lidově okno) a schopnost úsudku,“ dodává lékař.

Přečtěte si!

Co s námi udělá abstinence? 

„Záleží na obvyklé míře a četnosti konzumace alkoholu. Čím více a častěji jsme zvyklí pít alkoholické nápoje, tím větší a náročnější očekávejme výzvy, které s sebou jejich vynechání přináší,“ upozorňuje Zuzana Červenková Douchová.

Pokud zvládnete první týden, kdy se mohou objevit abstinenční příznaky podobné kocovině nebo psychická rozladěnost, úzkosti či nespavost, pak další týdny už začnete pociťovat pozitivní účinky abstinence. 

5 tipů, jak zvládnout měsíc bez alkoholu 

1.    Připravit se na měsíc bez alkoholu jak psychicky, tak prakticky a soustředit se hlavně na první týden.

2.    Zbavit se veškerého alkoholu doma, který by nás mohl zbytečně lákat.

3.    Se zvládnutím či prevencí abstinenční příznaků pomáhá dostatečný příjem nealkoholických tekutin. Obzvlášť výhodné jsou přírodní minerálky, které nemají žádné kalorie, zato doplňují tělu důležité minerální látky, což se hodí zejména při hubnutí a sportování (slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu).

4.    Pokud pijeme alkohol jako rituál k uvolnění, snížení stresu apod., připravit si předem jiné, náhradní rituály – například místo posezení večer se sklenkou vína půjdeme na procházku nebo si zacvičíme, místo sezení v hospodě zajdeme do kina. Můžeme také zkusit nealkoholické drinky, které bývají až překvapivě chutné.

5.    Při pomyšlení na alkoholický nápoj se zaměstnat nějakou příjemnou aktivitou, ideálně sportovní, která má pozitivní vliv na psychiku. 

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *