Fitness centra jsou konečně otevřená, i tak se ale už rok ,,válíme“ doma, jsme neustále přilepení k počítačům, sledujeme Netflix a pečeme chleba. Málo pohybu a hodně stresu můžou za to, že naše těla slábnou a zvětšují se. Dokonce se už začal používat termín Lockdown body. Tak co s tím?
Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos téměř třetina oslovených lidí připustila, že za poslední rok přibrala a to v průměru o šest kilo. Z dat také vyplývá, že nejčastěji přibírali lidé, kteří pracují z domova. Alespoň jednou týdně sportuje 46 % Čechů. Což není úplně špatné, pořád to ale nestačí. Zvýšila se také míra stresu, což nám k fyzické pohodě rozhodně nepřidává.
V nedávném rozhovoru pro Prostor X povídal obezitolog Martin Matoulek o tom, jak je i 30 minut chůze denně důležitých. A doporučuje je i v době lockdownu. Je to podle něj klíčové pro udržení aspoň nějaké fyzické zdatnosti. ,,Kvůli tomu, že jsme omezili pohyb, svaly slábnou a nahrazují je tuky,“ řekl. ,,A pokud stres nemůžeme řešit pohybem, často jej kompenzujeme jídlem.“
Dnes také ubývá rekreačních sportovců a i když se může zdát, že teď hodně lidí například běhá, aktivita u dospělé populace hodně klesá. Kondice Čechů se celkově zhoršuje a po určité době stagnace u nás znovu vzrostl počet lidí s nadváhou a obezitou, dohromady už tvoří bezmála 70 % obyvatelstva.
Téměř tři roky stará studie říká, že průměrná denní doba, kdy sedíme, je 9,3 hodin a spíme 7,7 hodiny. Pravidelné a dlouhodobé sezení zvyšuje riziko úmrtí o 40 %. Tahle čísla rozhodně nejsou pozitivní a za poslední rok pravděpodobně ještě hodně vzrostla. Říká se, že sezení je nové kouření a je nejvyšší čas s tím něco udělat. I když se teď pořádně nikam nemůže. Jak na to?
Buďte fpohybu
Aby se ze sezení nestal váš zdravotní problém číslo jedna, inspirujte se u holek z projektu Fpohybu. Jeho podstata není online cvičení, rozcvička v kancelářích, jóga ani kruhový trénink. „Je to pohyb, který děláme v celém tom čase, kdy necvičíme a nespíme,“ říkají jeho zakladatelky Nela Ďopanová a Pavlína Lášticová.
Údaje na jejich webu bijí na poplach. Věděli jste například, že bolesti pohybového aparátu mají za následek neschopnost práce nebo její omezení? V Evropě je to nejčastější důvod pro lékařsky ověřenou pracovní neschopnost a pro předčasný odchod do důchodu.
Nebo že 88 % kancelářských zaměstnanců trpí bolestmi, které souvisí s výkonem jejich práce? Většina nepříznivých pohybových návyků přitom vzniká v pracovním prostředí z důvodu dlouhé pohybové neaktivity.
A ještě do třetice: Přibližně jeden ze tří lidí na celém světě žije s chronickými nebo bolestivými problémy pohybového aparátu. Bolesti pak mají negativní vliv na soustředěnost zaměstnanců.
,,A nezachrání nás ani ona hodina cvičení po práci, na kterou jsme tak hrdí. Je to trochu jako jíst celý den fast food, na konci dne si dát salát a myslet si, že jíme zdravě. Stejně tak ani ta hodina pohybu nevykompenzuje to, že celý den sedíte shrbení před počítačem,“ řekla Nela Ďopanová pro Forbes.
A tak se to Nela a Pavlína rozhodly změnit. Teď radí zaměstnancům z kanceláří, jak těmto problémům předcházet. Na jejich blogu najdete mnoho užitečných článků nebo se přihlaste na některý z kurzů či webinářů.
Sláva technologiím
Moderní technologie používáme každý den. Pokud jste i vy uvězněni už rok doma a nechce se vám chodit běhat ven, zkuste právě technologie využít také k tomu, abyste se cítili lépe, sportovali a byli zdraví a fit.
Jednou z novinek na poli domácích fitness jsou chytrá zrcadla. Vypadají jako opravdová zrcadla, ale nabízejí lekce jógy či silové tréninky. Můžete je propojit s chytrými hodinkami nebo jim povolit přístup k vašim oblíbeným playlistům.
Vyzkoušet můžete také interaktivní cvičení před televizí pomocí Nintenda. Novinka Ring Fit Adventure je první plnohodnotnou RPG hrou, která kombinuje herní požitek a opravdový trénink.
Děkujeme za zmínku:)