London bridge is down: Co se bude dít po královnině smrti?

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Vládla celých 70 let, zažila 15 britských premiérů, a byla tak nejdéle žijící i panující britskou panovnicí. Co se ve Spojeném království a Commonwealthu bude dít teď?

Plán dění po královnině smrti nese podle webu Politico název London Bridge, byl sestaven už v 60. letech minulého století a popisuje průběh oznámení o úmrtí královny. Podle něj se jako první dostala informace k čelním představitelům země, až poté k rodině, následně o ní bylo zpraveno 15 zemí Commonwealthu, kde byla Alžběta II. hlavou státu. Jako další se o smrti dozvěděly další země Commonwealthu. Tohle všechno předcházelo tomu, než se zpráva dostala až k nám, zbytku světa.

Co se teď bude dít?

Spojené království teď čeká 10 dní státního smutku. Zítřek bude označen jako „D+1″, vlajky budou staženy na půl žerdi a princ Charles bude prohlášen králem. Od „D+6“ do „D+9″ bude rakev se zesnulou bývalou královnou umístěna ve Westminsterském paláci, který bude 23 hodin denně přístupný veřejnosti. V den „D+10“ proběhne ve Westminsterském opatství pohřeb.

A co dál?

  • V době smutku nesmí na BBC běžet žádný komediální program.
  • Den úmrtí královny se (stejně jako den korunovace krále) stane novým státním svátkem.
  • V den pohřbu se v pravé poledne bude držet minuta ticha po celém Spojeném království.
  • V den pohřbu se také uzavře Londýnská burza. Pravděpodobně oslabí libra.
  • Slova národní hymny budou změněna na „God save the King”. Stejně tak se rod bude muset změnit ve všech vládních dokumentech.
  • Změnit se musí i britská měna – místo obličeje královny ponese portrét nového krále. Stejně tak jako poštovní známky.
  • Policie na přilby dostane nové odznaky, aktualizují se také odznaky vojáků a pasy.
  • Při korunovaci si britští monarchové mohou vybrat své vlastní vládnoucí jméno. Princ Charles se ale pravděpodobně stane králem Charlesem III.
  • Král se automaticky nestane hlavou Commonwealthu. Tato pozice automaticky nepřechází na královnina nástupce, ale musí být zvolena kolektivně vedoucími vlád zemí do něj patřících. To může ohrozit Commonwealth v podobě, jaké ho známe.

 

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *