Když vás odpočinek stresuje. Představujeme vám stresslaxing

O work life balanc jste už slyšeli, ale pořád nemůžete přijít na to, jak na něj? Každá chvíle volna ve vás vyvolává úzkosti, protože přemýšlíte nad tím, co všechno musíte zařídit a komu napsat nebo zavolat? Zkrátka i když se snažíte, nedokážete vypnout? Pojďte najít řešení.

Pojem stresslaxing vznikl kombinací anglických slov „stress“ a „relaxing“, tedy „stres“ a „relaxování“. Jde o úzkost, kterou vyvolává právě odpočinek. Projevuje se nejčastěji tak, že každá chvíle volna a snaha i touha si oddychnout vás ve finále jenom stresuje a vy jste pak paradoxně v nervu ještě víc než před tím.

Jak to vypadá v praxi? Víkend v plném proudu, užíváte si sobotní ráno, ale pak si vzpomenete, že vám večer přišel e-mail od kolegyně, která evidentně nikdy nespí a nikdy neodpočívá. A co uděláte vy? Pár minut se snažíte dělat, že jste si toho nevšimli, abyste za chvíli s hlasitým *do prdele* otevřeli počítač a ten e-mail si přečetli celý. A pak jdete a problém vyřešíte.

Nebo jiný scénář. Užíváte si jarní procházku s přítelem a zatímco si nenuceně povídáte o blbostech, vy už myšlenkami bloudíte k nevyřízeným telefonátům, nedokončeným restům a nezodpovězeným zprávám. Máte pocit, že zamilovanou konverzací jenom ztrácíte čas. Čas, který byste mohli věnovat něčemu důležitějšímu. Něčemu, co určitě nepočká: práci.

Když chvíle volna nepomáhají

Asi to už tušíte sami, ale stejně to musíme říct. Tím, že si dovolíte odpočívat jen chvilku a pak hned odbíháte zpátky k pracovním „povinnostem”, si opravdu neodpočinete. Což se dřív nebo později projeví. Syndrom vyhoření za 3, 2, 1…

Příčinou není to, že děláte práci, kterou milujete. Ani to, že jste čistokrevný workoholik. Viníkem je fakt, že vás to, co děláte, stresuje. Že jste neustále v křeči a neumíte se uvolnit. Možná říkáte, že na odpočinek nemáte čas, pravda je ale taková, že se tím jen snažíte maskovat svůj stres.

Pokud nechcete skončit zhroucení na psychiatrii, hned potom, co si přiznáte, že máte problém, byste měli vyrazit k jádru pudla a zjistit, co ve vás negativní pocity vyvolává. Proč jste pořád tak v nervu?

Bojíte se, že vás vyhodí? Máte tolik práce, že ji nestíháte dělat ve své pracovní době? Chcete mít všechno dokonalé, a tak na sebe berete povinnosti za ostatní? Máte výčitky svědomí, že potřebujete den volna? Nebo snad nevíte, jak odpočívat?

Jak vyskočit ze začarovaného kruhu?

  • Nuda: O tom, že je občas dobré se prostě a jednoduše nudit, se snad ani nemusíme rozepisovat. Nechte někdy myšlenky jen tak poletovat a tělo vydechnout. Uvidíte, že se vám vaše mysl náležitě odmění.
  • Mindfulness: Už jste zkoušeli techniku mindfulness? Začněte trénovat všímavost a zkuste se někdy plně soustředit na to, co právě děláte. Třeba právě na odpočinek.
  • Rozvrh hodin: Nedokážete ani na chvíli vypnout? Jděte na to chytře a zapište si odpočinek do svého denního plánu. Začněte třeba hodinou denně a naordinujte si procházku, jógu nebo třeba film. Telefon pro jistotu odneste do jiné místnosti a vypněte si zvonění.
  • Notifikace: Vážně vám musí telefon zacinkat pokaždé, když dostanete nový e-mail nebo zprávu na Instagramu? Asi ne, že jo? Tak si ta upozornění vypněte a věnujte se novinkám jen v přesně určený čas.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *