Středečním grand openingem odstartoval 15. ročník největšího mezinárodního festivalu v oblasti scénografie a designu divadelního prostoru – Pražské Quadriennale. Koná se jednou za čtyři roky a letos potrvá od 8. do 18. června. Vychutnejte si festivalovou atmosféru, vyrazte na performance nebo si prohlédněte interaktivní výstavu umělců ze všech koutů světa. Poradíme, kam se vydat!
Přestože patříte k těm, kteří jsou scénografií nepolíbení, tak věřte, že festival stojí za to navštívit. Nabídne příjemnou, svobodnou atmosféru, obdivuhodné instalace a performance v podání zahraničních hvězd i třeba kostýmní ztvárnění, které jste rozhodně nikdy neviděli. A to vše na jednom místě s umělci z více něž 100 zemí světa, které letos pojí téma – RARE. Tím reaguje na složité a nepředvídatelné změny, které se nás dotýkají.
Kam vyrazit?
Festival se koná na třech místech. Nejživějším a hlavním dějištěm celého programu je Holešovická tržnice. Zde najdete dynamické a interaktivní instalace na náměstí v rámci Studentské výstavy, přehlídku mezinárodních instalací a performance v rámci Výstavy zemí a regionů, která nabídne reakci nejen na covidovou dobu, ale i aktuální situaci spojenou s válkou na Ukrajině. Ve Veletržním paláci můžete vidět multimediální výstavy, které vás vtáhnou do světa scénografie. Své místo má i DAMU a divadlo DISK. Nabídnou hlavní část studentských představení, instalací a výstav, které navazují na festival Zlomvaz.
Výstava zemí a regionů
Celkem tři haly (11.,13. a 17.) pojaly pozoruhodné a atraktivní instalace mezinárodních umělců a právem patří k hlavním bodům programu celého festivalu. Doporučuji nevynechat například instalaci Memento Mori, která představuje pomyslný chrám na památku mrtvých. Dále třeba interaktivní instalaci Limbo Hardware od českého zástupce Davida Možného, který si pohrává se situací, kdy jsme odděleni od tradičních konvenčních struktur tak, jak tomu bylo během pandemie. Stejnému tématu se věnuje atraktivní instalace Most od rumunských umělců, která se snaží o znovuobjevení očního kontaktu a vzájemné lidské blízkosti. Projdete se po psychedelickém mostě, který pohltí všechny vaše smysly a rozhodně neunikne ani čočce kdejakého telefonu.
Na téma pomyslně navazuje také výstava slovenských umělců „rubajících“ fasádu domu pod názvem Domov je teplo. Nejen pandemie, ale i válka na Ukrajině. Té se dotýká projekt s názvem Živá zahrada. Uvidíte loď táhnoucí náboje od pistole i další působivé instalace, které vás povedou k zamyšlení, jak tento konflikt výrazně mění ráz krajiny, ve které žijeme. Pozoruhodným dílem je GUT CITY PUNCH, jedná se o instalaci z písku od francouzských umělců, kteří reagují na proces urbanizace ve vztahu k půdě.
Rituál masek na břehu Vltavy i hudba na střeše DAMU
Program doplní živé akce uměleckých týmů uvnitř hlavních výstav i v korzech mezi halami v rámci programu PQ Peformance. Ty budou v mnoha případech vybízet k aktivní účasti a zapojení vlastní fantazie, takže se nudit rozhodně nebudete. Umělci ale využijí i veřejného prostoru, potkáte je třeba na břehu Vltavy v rámci site-specific projektu A Chorus of Immortal Toxins, rituálu masek, který kriticky nahlíží na vliv škodlivin na náš svět. Všechny performance ve veřejném prostoru pak najdete pod záložkou PQ Studio Stage. Festival nabídne i doprovodný hudební program PQ Chill. Ten proběhne v kavárně Jatek 78, na náměstí Holešovické tržnice nebo na střeše DAMU.
Hvězdy světové scénografie
Večery se věnují diskusím v rámci PQ Talks v divadle Jatka78. Jak reaguje ukrajinský kulturní sektor na válku na Ukrajině a co se stane, když se z kulturního centra stane ruská věznice a mučírna? Na to odpoví Oksana Sarzhevska-Kravchenko a Mykhailo Glubokyi, přední postavy kulturní sféry na Ukrajině. V rámci přednášky budou hovořit o jejich kolektivu IZOLYATSIA, založeného v roce 2010 v Doněcku. Potkat se ale můžete i se světově uznávanou ugandskou dramatičkou Asiimwe Deborah Kawe, německou scénografkou Katrin Brack a česko-německým divadelním režisérem Dušanem Davidem Pařízkem.
Jakou si pořídit vstupenku?
K dispozici jsou vícedenní (3 a 11) i jednodenní vstupy. Například s jednodenní vstupenkou na výstavy, dokážete hravě projít výstavní projekty, zažít 1-2 performance a den zakončit na některém z večírků. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v Centrální hale Holešovické tržnice.