Tip na víkend: Do Zlína se vrací módní přehlídka Exist

Zlín láká nadšence mladého designu. V aule Academia Univerzity Tomáše Bati představí už 22. června své absolventské kolekce devět mladých designérek a designérů. Celou přehlídku společně s neformální afterparty hudebně doprovodí producent Rainer a Nanashi.

Hvězdný návrat

Absolventská přehlídka Exist se po covidové pauze vrací v plné síle. Během této jednodenní akce dostane mladá generace designérů a designérek jedinečnou příležitost prezentovat své kolekce široké i odborné veřejnosti. Absolventské přehlídky Exist si vybudovaly dobrou pověst a byly startovacím můstkem například pro Katarinu Mydliarovou, Martina Humpoláka nebo Lukáše Krnáče.

EXIST2018: Adriana Šátková, Tomáš Gál

Kde se sejdeme?

Lokace poslední přehlídky v roce 2018 byla lahůdkou pro milovníky zlínského funkcionalismu. Mladý módní design se předvedl v městských lázních. Letos se ale Exist přesouvá do samotného srdce Univerzity Tomáše Bati – auly UTB, kterou navrhla architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Netypické prostředí auly, která je zasvěcená pro vzdělávání a předání akademických titulů, se 22. června na jeden večer promění v přehlídkové molo.

Na koho se těšit?

Exist 2024 začíná v 17:00 hodin, dveře foyer se otevírají již o hodinu dříve. Během jednoho dne se představí celkem 9 kolekcí: mezi magisterskými kolekcemi kolekce Amen, která s odvahou zkoumá moderní funerální módu a otevírá dialog o symbolice barev v truchlení. Naproti tomu HapSen kolekce zpřístupňuje svět módy i zrakově handicapovaným a dává hmatatelný rozměr abstraktním vzorům. 

Bakalářské práce

Návštěvníci se mohou těšit i na bakalářské práce: kolekce Doroty Kostelné vrývá do paměti, že historii nelze smazat, ale můžeme ji hrdě nosit a sžít se s ní – vždyť zvyk je železná košile. Pánskou kolekci inspirovanou obdivem přírody a romantickou melancholií jako reakce na revoluce a rychlé proměny představí Yauheni Bisiuk. Kolekce 5 more minutes od Anny Čerbačeské oslaví pohodlí a útulnost prošívané bundy a proměňuje ji z outdoorového oblečení na městský symbol sladkého lenošení. 

Přehlídkou to nekončí

Absolventské práce vznikly pod vedením vedoucí ateliéru Design oděvu doc. MgA. Kristýny Petříčkové, Ph.D. a vyučující MgA. Lenky Mičolové: „Koncepty, které letos studenti zpracovávali, se pohybovaly na velmi širokém spektru. Od hlubokých úvah po produkty s komerčním potenciálem. Srdečně všechny zveme a věřím, že akce se znovu ocitne na seznamu milovníků módy a umění jako před pandemií.” 

Po skončení přehlídky se návštěvníci mohou těšit na music & wine & talk. Celou přehlídku i program po ní bude hudebně doprovázet soundesigner Rainer a performerka Nanashi. Vstup na přehlídku je zdarma. 

Josefína Joštová

Mám ráda lidi plný barevných myšlenek a černý kafe a humor. Učím se španělsky, protože plánuju důchod strávit na prosluněný španělský pláži se sangríou v ruce. Do tý doby toho ale chci ještě hodně stihnout a po cestě se toho ještě spoustu naučit. A alespoň část z toho tady s váma sdílet.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *