Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, vypukne už příští týden. Hlavními výstavními místy budou Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslové museum na Starém Městě. Na co se letos můžeme těšit?
Kromě 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd, nabídne letošní Designblok také řadu speciálních výstav. Těšit se můžete na to nejlepší z českého porcelánu, přehlídku současného ukrajinského designu i progresivní práce evropských studentů. Festival proběhne od 5. do 9. října 2022 a jeho tématem bude LES.
Festival Designblok i letos nabídne novinky současného českého a mezinárodního designu, módy a šperku, a to v tradičních formátech Superstudia zaměřeného na prezentaci firem a značek a Openstudia s autory a designérskými studii. Těšit se můžete na aktuální kolekce sklářských firem Brokis, Lasvit a Preciosa, dřevěné novinky z dílny značek Devoto, Javorina, Ton, Johann Malle, Wuders a řady dalších.
V lese nezávislého českého designu vyroste čerstvá inspirace v podobě novinek šperkařky Dany Bezděkové, designéra Jiřího Krejčiříka, mladé značky Totemo, keramičky Martiny Hudečkové, knižního vydavatelství wo-men, papírenské značky Porigami a desítek dalších.
Hravá oáza a pocta Ukrajině
Designerie, centrální prostor a srdce celého festivalu v proskleném ambitu Gabriel Loci se letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Součástí letošní Designerie bude také Reflex Stage, která každý den nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších.
V Gabriel Loci se předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se ve společné výstavě Sláva Ukrajině v Openstudiu představí projekry Gunia, Gushka Oksana Levchynya, Re: Quiet, Serigraph Studiov a Zhernov Artifactory – co jméno, to originální a inspirativní přístup.
V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou Faina. K vidění budou keramické vázy Hlyna, betonové lampy Soniah, pohovka Plyn z autorské kolekce pro značku Faina, ale také nejnovější svítidla Sluhach, které designérka navrhla pro českou značku Lasvit.
Návštěva ze zahraničí a práce studentů
Pozvání letos přijali také další zahraniční hvězdy. Na Designblok zavítá legenda produktového designu Richard Hutten, přední nizozemské studio Toer i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní. Do Prahy se chystají také další zahraniční galeristé, sběratelé, nákupčí a novináři.
Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka talentovaných designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v refektáři v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC.
Výstavu produktového designu najdete v přízemí výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Na další progresivní, mladé autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.
Výstavy v muzeu
Druhé hlavní dějiště festivalu, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ožije také dalšími speciálními výstavami. Inspirativní pnutí mezi původní a aktuální tvorbou nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel – Lannovy sbírky skla v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea.
Významným bodem na letošním programu bude rovněž výstava Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Půjde o sumář nejzajímavějších prací posledních let i zcela nová díla, která vznikla přímo pro hlavní výstavu letošního Designbloku. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře musea.
Zde rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen se zde promísí s etablovanými značkami, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Všechny přitom sdílí precizní výrobu na území České republiky a lásku k českému řemeslu.
24. Designblok se koná od 5. do 9. října 2022. Předprodej zvýhodněných festivalových pasů probíhá na stránkách na designblok.cz.