Hashtag #bodypositivity vídáme minimálně jednou denně u příspěvků na Instagramu nebo Tiktoku. Káže bezmeznou lásku ke svému tělu a svým nedokonalostem. Proč to ale možná není ta pravá cesta a proč byste do svého slovníku měli radši zařadit pojem body-neutrality?
Podle studie z roku 2016 otištěnou v magazínu Plos One má spokojenost se svým zevnějškem přmý vliv na naše duševní zdraví. I proto se na ni začal klást, zejména v pandemickém období, obrovský důraz. Z jedné strany jsme slyšeli, že na sobě máme pracovat a dostávali recepty na zelená smoothies a doplňky stravy, z té druhé jsme dostávali návody na akceptaci svého těla, takového jaké je. Tak jak teda?
Ať už ten, či onen (o body-negativity ani nemluvě), oba přístupy staví náš vzhled na první místo, přikládají mu obrovský důraz a důležitost. A právě tady přichází do hry body-neutrality: přístup, který tiší hlasy jedné i druhé strany a káže jediné: „Neřešte se tolik!”
Cíl body-neutrality je prostý: být schopen žít svůj život bez silných pocitů (pozitivních nebo negativních) ohledně svého těla a svého vzhledu. Uvědomit si, co díky našemu tělu dokážeme a že to je mnohem cennější, než jak vypadá a jestli dopovídá společenským standardům krásy. Právě to nám umožňuje zaměřit se na nehmotné věci, které naše sebevědomí budují: na hledání nových koníčků, podporu našich blízkých, čtení, budování nových dovedností a podobně.
A proč se právě body-neutrality jeví jako nejshůdnější řešení v přístupu k vlastnímu tělu? Opěvovaná body-positivity byla totiž pro spoustu lidí (zejména lidí, kteří si procházejí/li poruchami příjmu potravy či dismorfií) nedosažitelnou metou.
A něco neřešit je přece mnohem jednodušší, než se přinutit to milovat!
Navíc, když svůj vzhled zkrátka nebudete řešit, namísto přesvědčování sebe i svého okolí o bezmezné lásce k sobě sama, nepostihne vás takzvaný imposter-syndrome, neboli syndrom podvodníka. A navíc – neutralita taky ukazuje vztyčený prostředníček fatfobní společnosti!
Tak zkuste být neutrální nejen k sami k sobě, ale i k ostatním. Je rok 2022, tak už přece můžeme dát sbohem komplimentům jako je „Nezhubla jsi? Vypadáš skvěle!”, nebo ne?!