Není pozdě začít s investováním po třicítce? Máme pro vás 5 tipů, jak na to

Sam North, odborník na osobní finance ze sociální investiční sítě eToro, nabízí své tipy, jak můžete – pokud jste mileniál – začít svou investiční cestu a vysvětluje, proč nikdy není pozdě.

Pokud je vám kolem třiceti a přemýšlíte, že se vydáte na cestu investováním, nemusíte se bát, že je na to už pozdě. Díky nepřebernému množství dostupných možností a investičním platformám s nízkými nebo nulovými poplatky, nebylo nikdy snazší získat přístup na trhy, vzdělávat se a vytvořit rozumný investiční plán, který vám pomůže dohnat ztracený čas. Než ale začnete, stojí za to zvážit pár věcí. 

1. Důvod investice

Než začnete investovat, je nutné vědět, proč chcete investovat. Od toho „proč” se totiž budou odvíjet všechna vaše další rozhodnutí: do čeho budete investovat, jak dlouho budete investovat a kolik peněz do toho vložíte.

Motivace mohou být různé a mohou začínat tím, že prostě chcete každý měsíc lépe využít své úspory, ale zpravidla je dobré investovat pro dlouhodobé budování majetku v rámci vaší budoucnosti. Promyslet si tedy své osobní cíle a časový rámec, ke kterému se chcete dopracovat, to je zásadním prvním krokem. 

2. Čas je na vaší straně

Čas je pro každého investora velkou výhodou, pokud se ho naučíte využívat, a pokud usilujete o vytvoření zdravého majetku na důchod. Pak se vám v časovém horizontu 20-30 let nabízí fenomenální příležitost k růstu vašeho bohatství. Budete mít také desítky let na to, abyste mohli využívat výhod složeného investování (compoundingu), což je proces, při kterém se dosažené zisky neustále reinvestují a vytvářejí další výnosy.

3. Pravidelně přispívejte v přiměřené výši

Bez ohledu na váš věk je důležité začít, i když budete začínat s malými příspěvky. Pravidelné a soustavné přispívání se může časem nasčítat a navíc, pokud se pustíte do investování, je pravděpodobné, že si své investiční návyky udržíte.

Odkládání přibližně 10-15 % platu na investování (pokud si to finančně můžete dovolit) je dobrý cíl, o který byste měli usilovat. Pokud jsou trhy nestabilní, může vás před špatným načasováním trhu ochránit i postupné vkládání malých částek peněz namísto jednorázové investice. Tento postup je známý jako investiční strategie dollar-cost averaging. 

A pokud se vám zatím investovat nechce, je to taky v pohodě! O tom si přečtěte tady.

4. Vyberte si různorodá aktiva

Výběr do čeho investovat, vyžaduje trochu průzkumu a trpělivosti. Musíte zvážit všechny výše uvedené body, zejména svůj časový horizont a cíle. Pokud máte dlouhý časový horizont, jsou pro vás vhodnější rizikovější aktiva, jako jsou technologické akcie, a rychleji rostoucí trhy. Ačkoli v době poklesu trhu hodnota vašich aktiv klesne strměji, vaše portfolio by mělo v delším časovém horizontu také více růst. 

Ti, kteří se blíží důchodu, by měli zvážit stabilnější investice, jako jsou hodnotové akcie, které obětují vysoký růstový potenciál ve prospěch generování výnosu, obvykle ve formě výplaty dividend. Existují také novější aktiva, jako jsou kryptoměny, které jsou sice obzvláště kolísavé, ale v rámci diverzifikovaného portfolia by mohla stát za získání určité expozice.

Pro ty, kteří si nejsou jisti výběrem konkrétních akcií nebo aktiv, existují také nástroje pro investování do celých trhů, jako jsou ETF, konkrétně například FTSE 100. Na platformě eToro jsou k dispozici také funkce, jako například portfolia populárních investorů, která sledují výkonnost nejlepších investorů, nebo chytrá portfolia, která sledují sady aktiv vždy pro konkrétní sektor. 

5. Zaměřte se na celý svět 

Ačkoli se může zdát, že na první pohled má smysl investovat v regionu, který dobře znáte, různé trhy ve světě mají různé výhody. Britské indexy, jako je FTSE 100, jsou skvělé, pokud chcete získat příjem, ale po třicítce už nemusí být tak relevantní.

Stejně tak jsou v USA považovány za lídra růstové akcie. Vzhledem k nebývale vysokým oceněním v posledních letech se však možná budete chtít poohlédnout po místech, kde je větší potenciál pro růst hodnoty v budoucnu. Přesto je zde klíčové zůstat diverzifikovaný. I když máme globální ekonomické jevy, jako je inflace, různé části světa zažívají díky vládní politice a politice centrálních bank různé výsledky. 

V konečném důsledku je však celý svět, pokud jde o investování, vaším úkolem. Není lepší doba, než začít s investováním právě teď. Ujistěte se, že jste si udělali průzkum, a nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku, ale ani je zcela nevynechejte.

Článek pro nás napsal Sam North – analytik trhů ve společnosti eToro a spoluautor podcastu Digest & Invest. Pořádá také virtuální a osobní akce, kde pomáhá vzdělávat lidi v oblasti finančních trhů.

Anna Basiková

Hodně čtu, nepiju kafe, miluju cestování, řezaný kytky, podzim a dlouhý procházky po lese. Učím se švédsky a taky znakovku. Napsala jsem knížku, píšu články a taky dělám v PR a trochu v marketingu. Nikdy mě nenapadlo založit vlastní časopis, ale díky bohu se to stalo. Přeju si, aby vás to tu bavilo.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *