Běžně vědecké články ani analýzy nestudujeme, ale když jsme viděly lék na vymazání některých vztahů či lidí z hlavy, toužily jsme zjistit víc. Pár adeptů, na které bychom pilulku použily, totiž máme.
Když v roce 2005 Charlie Kaufman získal Oscara za nejlepší scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, všichni žasli nad autorovou originalitou a fantazií. Díky té totiž sepsal dílo, jehož ústředním tématem je vynález, kterým doktor Mierzwiak dokázal vymazat bývalý vztah i partnera z lidské paměti.
Přijde vám to jako sci-fi, nebo možná jako geniální nápad? Tak zbystřete, protože možná nadešel okamžik, kdy podobný „lék na bývalé“ spatří světla světa i mimo filmové plátno.
Upozornění: Jelikož se jedná pouze o fázi studie a výzkumů, nic z tohoto prosím neberte jako návod nebo jako hotovou věc, která funguje. Nic není tak černobílé, jak na první pohled vypadá, a článek využívá nadsázky. Pokud po přečtení článku netoužíte po ničem jiném, než po této zázračné pilulce, raději si promluvte s terapeutem nebo se opečujte jiným vhodnějším způsobem.

Nepřizpůsobivá
Slyšeli jste už o poruše přizpůsobení? Jedná se o moment, kdy se ve vašem životě objeví natolik zásadní změna (například rozchod, zamilování, ztráta práce nebo blízké osoby), že se vaše tělo začne bránit.
A to například nespavostí, depresemi a v krajním případě i myšlenkami na sebevraždu. Změny prostě evolučně nemáme rádi.
Tabletka ordinovaná terapií
Studie zveřejněná v časopise Journal of Affective Disorders se snaží pomoci právě těm, kteří podobné stavy zažívají kvůli bývalým partnerům či bolestným rozchodům. Využívá k tomu kombinaci léku na úzkosti a speciální terapie. V praxi to vypadá tak, že spolknete tabletku beta-blokátoru propranololu, která se kromě depresí užívá i na léčbu migrény. Za pomoci terapeuta si pak vzpomínáte na bolestné chvilky nebo momenty plné emocí, které byste v mysli raději neměli.
„Tento přístup vychází z neurovědeckého výzkumu, podle kterého musí být vybavená vzpomínka znovu uložena do dlouhodobé paměti. Pokud do toho procesu ukládání zasáhneme, přinese to zhoršenou – méně emotivní – vzpomínku,“ popisuje pro server Dazed jeden z autorů studie Alain Brunet.
5 z 5 bývalých vymazáno
První výsledky výzkumného šetření ukazují, že ze 48 lidí to pomohlo 35. Je tedy dost možné, že se již brzy dočkáme tabletky, kterou vymažeme kluky, jenž nám v hlavě zabírají ten drahocenný prostor, který by se bezpochyby dal využít lépe.
Nezapomínejme však ani na to, že všechno zlé je pro něco dobré a že i ze zklamání nebo emočních zvratů především čerpáme zkušenosti a jejich proděláním se stáváme silnějšími. Víte, co se říká: když něco končí, něco i začíná. A k tomu se zatím upínejme i bez této blahodárné pilulky.