Rebeka v Německu: Jak jsem porodila tři děti (hezky jedno po druhém!)

Panuje takové všeobecné mínění, že německý zdravotní systém je nadstandardní. Strávila jsem hodně času na porodním sále, a tak vám můžu vyprávět, jak to je s německým porodnictvím. Je pravda, že se od toho českého v ledasčem liší, ale uvažte sami, jakou péči člověk skutečně potřebuje? 

Všechny tři mé děti jsem porodila v Německu, a tak se tímto prohlašuji za odborníka na tamní porodnický systém. Tedy, abych to uvedla na pravou míru, „odborníkem” se stávám až teď při psaní tohoto článku. Protože jak zjišťuju, o porodu jsem tehdy – když to pro mě bylo aktuální – věděla velký kulový.

Protože přece „si nebudu nic studovat, všechny mateřský pudy určitě přijdou přirozeně samy od sebe.” To je jasný jak facka, ne?

Když neporadí máma, je tu porodní bába 

Během těhotenství vám německá pojišťovna hradí takovou „porodní bábu”. Je to ženská, která s vámi je nejen po dobu vašeho těhotenství, ale také během porodu a pak i v šestinedělí. Pomáhá vám během těhotenství, připravuje vás na porod a pokud chcete, může vás i doprovázet na porodní sál.

Po porodu vás navštěvuje doma a kontroluje zdravotní stav váš i mimina. A pokud jste si stejně jako já nic o mateřství nenastudovala a teď panikaříte, protože máte doma mimino, které brečí, nesaje, nespí, nebo vykadilo podivně zbarvený bobek, můžete se na porodní bábu vždycky obrátit. 

Porod do Whirlpool? Není problém!

Pokud patříte mezi fajnšmekryně, tak se ještě během porodu (pokud to samozřejmě váš zdravotní stav dovoluje) můžete spontánně rozhodnout, jak chcete rodit. Nemusíte vyplňovat žádné dlouhé formuláře, ani o nic žádat. Přímo na sále máte vířivku a když se vám zachce, můžete rodit třeba do vody, bez léků proti bolesti, v sedě, v leže, nebo třeba ve stoje. 

A když už jsme u těch formulářů. Ani otec nemusí žádný vyplňovat. Může si přijít a odejít ze sálu podle toho, jak se právě cítí, a může pomáhat při porodu například tím, že vám drží nějaké končetiny, nebo vítězoslavně přestřihne pupeční šňůru, jakoby právě slavnostně otvíral vzácnou budovu. 

Snídaně do postele, jako v pěti hvězdičkovém hotelu

Po porodu se vám dostane příjemné péče. Pokud vše probíhalo bez problémů, miminko se od vás ani na vteřinku nevzdálí a dostanete ho okamžitě k sobě na pokoj. Mít v nemocnici pokoj sama pro sebe není nic neobvyklého a za příplatek se s vámi může ubytovat i tatínek. Pro celou rodinku pak dostanete snídani oběd i večeři, kterou si navolíte ze tří variant. Vegetariánskou? Ale ovšem. 

Zdá se vám porod v Německu luxusní? Ženy, které už mají porod za sebou, by vám možná řekly… no abych nemluvila za ostatní. Já po třech porodech vám říkám: Vířivka? Úplně zbytečná věc. Na porodním sále budoucí máma netouží po bublinkách, po výhledu (který jsem si by the way také mohla vybrat. “Chcete výhled do parku?”), ani po časopisech Cosmopolitan (které mimochodem ležely na stolku vedle mě, abych si asi mezi stahy mohla přečíst něco o péči po opalování).

Jediné, co chcete, je, aby už bylo po všem, a je vám úplně jedno, kde se nacházíte, hlavně že vám u rozkroku stojí dobrý doktor!

Autorkou textu je Rebeka Bielik žijící čtyři roky v Norimberku. Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky a po škole pracovala pro Hospodářské noviny. Momentálně je na mateřské dovolené, ale stále miluje pivo a divokou zábavu.

A jak a proč mě zatkli si přečtěte tady!

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *