Hodný, zlý a ten pravý. Jak tyto muže poznáte?

Zahrajme si škatulata. Když to hodně zgeneralizujeme, existují rámcově tři typy mužů. Můžeme si je představit na pomyslné škále od zlobivého arogantního frajírka po hodného ňoumu často sídlícího ve friend-zone. No jo, ale kde je ten třetí? On – vašeho srdce šampión? Pojďme se tomu podívat na kobylku.

Běžně užíváme pojmy jako “bad boy” a “nice guy”, čímž ilustrujeme jakýsi mužský protipól. Existuje ovšem vůbec nějaká zlatá střední cesta? Je to trochu jako v politice, na obou krajích se to hemží blbci, zatímco ten kýžený bod se nachází kdesi uprostřed (aniž bych tím měl na mysli jedno středolevicové hnutí).

Pojďme si představit oba krajní extrémy:

Bad boy

Jeho sebevědomí je maskovaná arogance. Je to ovšem fešák, umí se oblíkat a stará se o svůj zevnějšek. Když se mu líbíte, prostě si pro vás přijde, řekne nějakou otřepanou balící frázi typu: „Tvůj otec musel být zloděj, ukradl všechny hvězdy ve vesmíru a vložil ti je do očí“, a pozve vás na piňa coladu. Strávíte s ním skvělou noc plnou několikanásobných orgasmů, která ovšem mnohdy proběhne pod taktovkou hesla ošustit & opustit

Ale třeba to i nějakou dobu vydrží. Vyzná vám vroucí lásku na druhém rande, vezme vás motorkou po Argentině a zasurfuje si s váma na Bali. Bude to ovšem horská dráha emocí, která vás postupně vyčerpá. Pořád je to jen zlobivý arogantní kluk, který pořádně emočně nedospěl, a časem vás tahle hra přestane bavit.

Více o přitažlivém šarmu bad boye v předchozím článku.

Hodný kluk aka “Mr. Nice Guy”

A nyní druhý extrém. Možná byste řekli, že ostatní kluci jsou prostě jen hodní a trochu nudní. Ale můžeme ještě rozlišit tzv. “good guys” a “nice guys” — tedy ty dobré a ty až příliš dobré.

Too nice to be true aneb jak poznáme takového příliš hodného kluka?

“Až přestaneš chodit s těmi arogantními blbečky, pochopíš konečně, jak hodného kluka a kamaráda si po celou tu dobu vedle sebe měla. Jenže to já už budu šťastně zadaný s ženou, která si mě bude vážit. Svět je ke mně nefér, nabízím ženám otevřené srdce a oni po něm dupou. Můžou za to dnešní ženy a jejich obdiv k namyšleným frajírkům, co jim zobou z ruky, a nakonec jim to zlomí srdce. Dobře jim tak.”

Pozice oběti, snaha o kontrast k arogantním klukům, ale bohužel neschopnost připustit si vlastní chyby a najít vlastní sebevědomí. Trochu jako stavět politický program na tom, že ten vládní politik je h*vado, a proto byste měli volit mě 🙂

Z takového přístupu pak plyne toliko obávaný friend-zone. A jaké jsou jeho znaky?

1. Dvojitý agent

“Nice guy” vlastně až tak hodný není. Celou dobu sice poslouchá o vašich trampotách s bad boyi. Ale tak trochu skrytě doufá, že vám kvůli jeho dobrotě ze soucitu spadnou kalhotky. Je v zásadě neupřímný a má skryté úmysly. Není tam nutně pro vás, ale kvůli sobě. 

2. Chameleon

Často nemá na věci vlastní názor a tají své pravé hodnoty. Bojí se, aby se vám něčím nezprotivil, a tak má rád všechno to, co vy. Je připraven obětovat své osobní cíle a štěstí a nahradit je těmi vašimi. Jenže k čemu je takový chameleon, který není sám sebou? Neurazí, nenadchne.

3. Zachránce

Nebere vás jako rovnocennou partnerku, ale jako někoho, koho může ušlechtile zachránit, čímž validuje svou existenci. Doufá, že bude váš rytíř v lesklé zbroji. Chce být Damiánem pro vaši Elišku. Neuvědomuje si ovšem, že se tím akorát zavrtává hlouběji do zóny kamarádství, zatímco vy tajně pokukujete po dalším badboyi.

4. Zbabělec

“Jsem spíš ten typ do dlouhodobějšího vztahu.”

Jenže aby se do něj dostal, musí nejdříve začít tím krátkodobým, a v tom je ten problém — bojí se odmítnutí. Jít s kůži na trh je sice riziko, ale kdo se bojí, nesmí do lesa. A tak se raději toulá ve vašem stínu a doufá, že jednoho dne vám to v hlavě zčistajasna přepne a rozeznáte jeho skrytý potenciál, který neměl žádný z těch předchozích mužů.

Vás to ale spíše vykolejí, což je vlastně pochopitelné, protože je vlastně docela nefér, hrát si na kamaráda a pak být ublížený, že jste mu nechtěla dát něco víc. To on ale zpočátku souhlasil s pouhým přátelstvím. Nelze se tedy najednou divit, že nechcete změnit podstatu vašeho vztahu.

5. Romantik

Básničky, růže, kytara. Ano, žena chce sice romantiku, ale dočkej času jako husa klasu. Všechna snaha je sice moc hezká, ale nechte si to na později. Na začátek buďte spíš trochu Tarzan, co poprvé vidí ženu. Proto je ostatně bad boyův přístup sebevědomého “líbíš se mi, chci tě” tak přitažlivý.

6. Kamarád

Nice guy si neuvědomuje, že se z něj jeho chováním stává vaše dobrá kamarádka. Vše pak kulminuje fotografií s pusou na tvář a označením: “with my bestie” (s mojí nejkou), aby bylo ostatním mužům jasné, že jste vlastně nezadaná.

Zlatá střední cesta

No a, co tedy s tím? Vezměte si od každého něco. Ať už jste žena a hledáte toho pravého, nebo jste muž a tím pravým se chcete stát, praktikujte pozitivní dovednosti, z obou směrů.

A jaké dovednosti šlechtí zlatý střed, onoho pravého muže?

badboye si odneste následující — sebevědomí, risk, cílevědomost a umění žít po svém, případně nezanedbávání svého zevnějšku. Takového partnera chce vskutku každá žena. Pokud tedy od badboye okopírujete tuhle první kapitolu, vyhrajete s ním tenhle závod o ženu vašich snů na plné čáře.

Každá ale také časem zatouží i po pozitivních vlastnostech nice guye: Tedy aby byl muž pozorný, milý a vážil si jí za tu úžasnou ženu, o které sama postupně zjišťuje, že je — hodnoty, které už jí však takový badboy nikdy nenabídne. 

Pravý muž je navíc zranitelný, laskavý a empatický. Má pevnou integritu. Přijímá se takový, jaký je. Má pevně nastavené hranice. Má jasno ve svých hodnotách. Nebude hrát žádné hry.

Po čem tedy ženy touží? Rádi byste si to shrnuli do jedné věty? Tady je:

“Chci někoho, kdo by mě pořádně opíchal, pak mě objal a řekl, že bude všechno dobrý.”

Karel Procházka

Kouč, milovník osobního rozvoje a reality shows.

Osobnostně je něco jako kombinace Obi-wana Kenobiho & Hana Sola.

Sledovat ho můžete na Instagramu @karlitoprochazka.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *